Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

W niedzielę, 20 sierpnia, podczas świątecznej sumy, jako wspólnota cysterska i parafialna, pożegnaliśmy pana organistę Grzegorza Pruskiego, który niebawem przestanie pełnić swoją służbę i wyjedzie z Jędrzejowa.

Pan Grzegorz rozpoczął swoją posługę 1 maja 2018 r. Minęło zatem blisko 5 i pół roku stałej obecności i pracy pana Grzegorza pośród nas. Minione lata były czasem stałego, konsekwentnego wzrostu kultury muzycznej wiernych uczestniczących w liturgiach i nabożeństwach celebrowanych w naszym kościele klasztornym oraz w sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka. Pan Grzegorz, oprócz swojego doskonałego warsztatu muzycznego jest osobą niezwykle życzliwą i uczynną. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu organy przechodziły małe naprawy, w kościele były organizowane wspaniałe koncerty oraz zrealizowano profesjonalny materiał filmowy o instrumencie. Największą radością jest jednak rozśpiewany, modlący się śpiewem lud Boży. Radością dla cystersów - gospodarzy tego miejsca - był stale powracający temat kunsztu pana Grzegorza - zarówno podczas wizyty duszpasterskiej, podczas rozmów w kancelarii przy okazji ustalania liturgii obrzędowych a nade wszystko w naszych prywatnych rozmowach z tymi, którzy modlą się w naszym kościele.

Pan Grzegorz, oprócz codziennej służby wobec liturgii, angażował się także w inne działania. Ściśle współpracował z o. Proboszczem w budowie szopki, tzw. Bożego Grobu oraz dekoracji okolicznościowych. Z zapałem dbał o objęcie monitoringiem wnętrza kościoła, klasztoru i otoczenia. Służył radą i fachową pracą w wielu sprawach technicznych.

Dzięki swojej otwartości i uczynności współpracował z chórem parafialnym, licznymi zespołami śpiewaczymi i solistami. Zapraszał do zapoznania się z jędrzejowskim instrumentem wybitnych specjalistów z kraju i z zagranicy, tworząc tym samym sposobną atmosferę do rzeczowej dyskusji o stanie instrumentu, o koniecznych działaniach konserwacyjny i potrzebie nieodzownego remontu.

W niedzielne południe pan Grzegorz skierował do wiernych naszej cysterskiej parafii krótkie słowo, w którym wyraził wdzięczność za wspólnie przeżyte minione lata, zapewnił o swojej pamięci i poprosił o dalszą modlitwę. W naszym imieniu słowa podziękować za służbę przy organach wyraził o. Proboszcz Jakub oraz p. Teresa Lato, dyrygent chóru parafialnego.

Dziękujemy Bogu za dar obecności pana Grzegorza w naszej wspólnocie wiary i modlitwy. Życzymy mu wszystkiego dobrego w dalszym życiu osobistym i zawodowym. Drzwi naszego klasztoru pozostają otwarte, zachowujemy pamięć o wspólnie przeżytych dobrych chwilach i ufamy, że następca pana Grzegorza, zasiadając za kontuarem jędrzejowskich organów, zmierzy się z postawioną poprzeczką i wspólnie z nami wejdzie w kolejne wyzwania mierzone rytmem liturgii i kolejnymi kartami kalendarza.

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie