Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Tonący w kwiatach ołtarz, zapach kadzidła, przepiękna letnia pogoda, tłumy odświętnie ubranych ludzi, odpustowe stoiska i kramy – z takim obrazem zetknął się każdy przybywający dzisiaj do sanktuarium bł. Wincentego w Jędrzejowie.

Wszystko to za sprawą postaci, która za życia chciała być zapomniana przez ludzi i nade wszystko umiłowała samotność, odosobnienie i cichą modlitwę. Pan Bóg jest jednak Bogiem paradoksów i sprawia, że właśnie do takich ludzi, nawet wiele wieków po ich śmierci garną się ludzie przynaglani potrzebą posiadania świadków, posiadania żywych łączników między naszą codzienną szarzyzną a życiem nadprzyrodzonym, które zaszczepił w nas Stwórca na chrzcie świętym.

Coroczny odpust wincentiański w jędrzejowskim klasztorze jest dowodem na prawdziwość powyższych obserwacji. Dzisiaj, w ostatnim, kulminacyjnym dniu celebracji, na każdej mszy św. naszą świątynie wypełniały większe niż zwykle tłumy ludzi, natomiast najwięcej wiernych zgromadziło się o godz. 12:00, aby pod przewodnictwem biskupa pomocniczego naszej diecezji, ks. Andrzeja Kalety, uczestniczyć w bezkrwawej ofierze Chrystusa. Dostojny celebrans w wygłoszonym słowie Bożym przybliżył nam tajemnicę powołania do świętości, którą pięknie zrealizował kronikarz i pasterz, bł. Wincenty Kadłubek. Po mszy natomiast, wpatrzeni w relikwiarz naszego błogosławionego, wyruszyliśmy w uroczystej procesji po przyklasztornych alejach.

Zwieńczeniem świętowania była duchowa uczta zgotowana dzisiejszego wieczora przez światowej sławy tenora Bogusława Morkę, który wystąpił wraz ze swoimi przyjaciółmi. Wśród wielu popisowych śpiewów, nie zabrakło także pieśni religijnych, przez które artyści dali wyraz swojej wiary oraz oddali cześć gromadzącemu nas w tych dniach Mistrzowi Wincentemu.

Wieczorny koncert zakończył odpust, rozeszły się tłumy, mrok spowił jędrzejowski klasztor, jednak nie zapomnimy o tobie, nasz patronie, bł. Wincenty. Czekasz na nas na specjalnej mszy codziennie o godz. 7:00, a co tydzień we wtorki na wieczornym nabożeństwie z homilią. Wejdź w naszą codzienność i ucz nas pobożności i prawdziwej świętości!

foto: Ewa Adamczyk

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 pomoc