Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Kilka tygodni temu w austriackim klasztorze w Zwettl na urząd opata wybrano Polaka, ojca Jana Marię Szypulskiego. W minioną niedzielę w jego kościele klasztornym odbyła się benedykcja.

Obrzęd benedykcji, czyli błogosławieństwa opata jest aktem liturgicznym wprowadzającym na urząd i koniecznym do pełnienia posługi ojca wspólnoty. Benedykcji ojcu Szypulskiemu, w obecności wielu biskupów, opatów, kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich, udzielił ordynariusz diecezji St. Pölten, J.E. ks. bp Klaus Küng. Polskie klasztory na uroczystości reprezentowali współbracia z Wąchocka oraz ze Szczyrzyca na czele z tamtejszym opatem, ojcem Dominikiem Chucherem.

Zwettl-Niederösterreich to niewielkie miasto w północnej Austrii, położone nad rzeką Kamp. Jednym z ciekawszych zabytków jest usytuowane na obrzeżach miasta opactwo cystersów Stift Zwettl. Świątynia założona została w pierwszej połowie XII wieku przez ówczesnego administratora dóbr królewskich Hadmara I von Kuenringa. Od początku swojego istnienia klasztor stanowił centrum kulturalne oraz duchowe kraju. Obok opactwa w Rein i Heiligenkreuz jest to trzeci w kolejności co do wieku i wielkości klasztor jaki spotkać można na terenie Austrii. W XV wieku Zwettl został najechany i zniszczony przez Husytów. Odbudowany ponownie został najechany i splądrowany, tym razem w 1645 roku podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648). W XVIII wieku kompleks klasztorny został przebudowany w stylu barokowym. Licząca 82 metry wieża kościoła klasztornego zyskała wtedy jedną najpiękniejszych barokowych fasad jakie spotkać możemy obecnie w Austrii. Najstarszym elementem całego założenia klasztornego jest romańska sala kapitulna. Nazwa opactwa i miasta pochodzi od słowiańskiego słowa svetla (świetlana dolina), które w języku niemieckim zapisywane było jako Zwet Tal.

 

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie